Moja pierwsza strategia

Jak zdefiniować pierwszą w swoim życiu strategię? Czym się kierować? Który wskaźnik wybrać? W jaki sposób definicja parametrów wskaźnika wpływa na wynik? Wszyscy mamy te same pytania i wątpliwości przy pierwszym podejściu do tematu definicji strategii. Najszybciej jest uczyć się w praktyce, dlatego proces definiowania strategii przybliżymy na konkretnym przykładzie i zaprezentujemy, jak zmiana parametrów przekłada się na różnorodne wyniki końcowe.

 


Obecnie mówi się o dużym potencjale spółek, które już we wrześniu pojawią się w nowym indeksie WIG30. Spróbujmy więc stworzyć nową strategię, opartą na tym wskaźniku. Po zalogowaniu w Giełdomacie tworzymy więc nową strategię opartą na spółkach, które już niedługo znajdą się w nowym indeksie. Wyszukajmy spółki i przeciągnijmy je na prawy panel:W kolejnym kroku - definicji strategii zakupu - wybierzemy wskaźnik MACD, który jest różnicą wartości długoterminowej i krótkoterminowej średniej wykładniczej cen spółki. Wskaźnik przedstawiany jest w formie dwóch linii: linii MACD (zaznaczonej na wykresie za pomocą czerwonej linii) i linii tzw. sygnału (linia niebieska). Jeśli linia MACD przecina linię sygnału od dołu – jest to sygnał do zakupu akcji i zapowiedź trendu wzrostowego (oznaczone zielonymi strzałkami na wykresie powyżej), za to jeśli linia MACD przecina linię sygnału od góry – jest to sygnał do sprzedaży akcji i zapowiedź odwrócenia trendu (co ilustrują na wykresie strzałki czerwone).


Zauważ, że po przeciągnięciu wskaźnika na prawy panel, pojawiają się parametry typowe dla danego wskaźnika. W przypadku MACD kluczowe parametry to okresy średniej długookresowej i krótkookresowej. Możesz nimi pomanipulować, dostosowując strategię do swoich potrzeb.


Kolejny krok to zabezpieczenie Twoich środków - czyli strategia sprzedaży. To dzięki niej zrealizujesz zyski, lub utniesz ewentualne straty na akceptowalnym dla Ciebie poziomie przez eliminację emocji - Giełdomat dopilnuje, aby zakup i sprzedaż odbyły się dokładnie przy ustalonym przez Ciebie warunku bez obaw, że indeks za chwilę spadnie. W naszym przypadku wybierzemy prosty wskaźnik StopLossMoving (stop loss kroczący), który aktywuje sygnał sprzedaży, kiedy nastąpi spadek od maksymalnej ceny, jaką spółka osiągnęła w naszym portfelu. Procent ten ustawiamy tutaj na 10. Z drugiej strony chcemy realizować zyski. Do tego celu wybierzmy wskaźnik TakeProfit (weź zysk) i ustawimy jego parametr “Zmiana w procentach” również na 10 (operator logiczny “lub”).


Pozostaje nam parametryzacja naszej strategii:
Zacznijmy od określenia nazwy, która pomoże nam odnaleźć się w strategiach. Ustawiamy daty rozpoczęcia i zakończenia, budżet, który rezerwujemy dla naszej strategii, oraz istotny parametr: Maksymalna wartość pojedynczego waloru. Parametr ten pozwoli nam ograniczyć wysokość pojedynczej transakcji. Dodaliśmy do naszej strategii 10 spółek i nie chcemy, aby cały budżet został wydany na jedną spółkę. Ustawienie na 33% umożliwi nam realizację co najmniej 3 transakcji zakupu (dzięki temu jedna strategia może obsłużyć transakcje wielu spółek).
Na końcu decydujemy, czy strategia powinna być aktywna zaraz po teście na danych historycznych. Ustalamy również sposób informowania o sygnałach.


A teraz najważniejsze - test strategii:


Widać, że historycznie w ostatnim roku nasza strategia sprawdzałaby się znakomicie - ponad 67% zysku! Oczywiście nie mamy gwarancji, że w przyszłości będzie tak samo efektywna, ale daje nam to ogólny pogląd na naszą strategię. Teraz musimy zadecydować, czy chcemy jeszcze zmodyfikować coś w naszej strategii, czy może już ją uruchomić.Po uruchomieniu strategii musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na sygnał. Sygnały widoczne są na stronie WWW w zakładce strategie:


Sygnały mogą być także przesyłane prostu do biura maklerskiego BOS Banku lub mBanku e-mailem, SMS-em lub za pomocą aplikacji.

Jak Giełdomat przekazuje informacje o sygnałach?
e-mail:

SMS:

Aplikacja Giełdomat:

 

Pobierz aplikację

Giełdomat jest dostępny na urządzenia mobilne – pobierz aplikację na iOS lub Androida:

giełdomat w google play giełdomat na iphone giełdomat na komputer

Kontakt

Jesteśmy dla Ciebie dostepni, jeśli masz pytania, napisz do nas:

kontakt@gieldomat.pl

+48 61 624 77 99