Jak założyć rachunek maklerski?

Rachunek maklerski, najprościej rzecz ujmując, służy do przechowywania oraz obracania papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi.

Założenie rachunku maklerskiego jest początkiem naszej przygody z giełdą i inwestowaniem. O ile sam proces nie jest zbytnio skomplikowany, o tyle wybór rachunku maklerskiego może dla wielu stanowić duży problem.

 Na początek wystarczy dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami- dla osób początkujących wystarczy podstawowy rachunek maklerski oferujący mniej opcji, doświadczeni inwestorzy giełdowi najczęściej wybierają rachunki z dodatkowo płatnymi funkcjami, które np. dają dostęp do rekomendacji spółek oraz aktualnych notowań.

Kto może założyć rachunek maklerski?

Zasadniczo rachunek maklerski może otworzyć każda osoba pełnoletnia posiadająca nadany numer NIP. Obecnie wiele biur oferuje rachunki przeznaczone specjalnie dla ludzi młodych- uczniów i studentów w wieku od 18-26 lat pragnących rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem. Charakteryzują się one niższymi opłatami oraz prowizjami.

Wybór rachunku maklerskiego, czym się kierować?

Zanim wybierzemy konkretny „produkt” warto poznać ofertę kilku biur maklerskich i zwrócić uwagę na dwa aspekty:RENOMA BIURA MAKLERSKIEGO

Od wybory wiarygodnej i pewnej placówki zależą nasze zyski, dlatego warto wybierać biura maklerskie z ugruntowaną pozycją na rynku. Obecnie większość banków oferuje nam otwarcie rachunku maklerskiego, więc jest, w czym wybierać http://www.gpw.pl/lista_czlonkow_gieldy. Nie można również zapominać o innych instytucjach świadczących usługi brokerskie. Podczas dokonywania wyboru warto kierować się publikowanymi rankingami, uwagami doświadczonych inwestorów oraz dostępnością danej placówki.

OPŁATY I PROWIZJE

Na początek nasza przygoda z inwestowaniem najczęściej opiera się na poznaniu dostępnych możliwości oraz opcji oferowanych przez wybrane biuro. Należy dokładnie przekalkulować ile dany rachunek będzie nas kosztował, biorąc pod uwagę początkowy kapitał, jakim dysponujemy. Zasadniczo koszty, jakie będziemy musieli ponieść dzielą się na trzy grupy: opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku, opłaty za dodatkowe usługi oraz prowizje od przeprowadzonych transakcji.

 

Po przeanalizowaniu wszystkich możliwości przychodzi czas na otwarcie rachunku w wybranym przez nas biurze maklerskim. Możemy to uczynić osobiście w placówce lub drogą elektroniczną poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza- większość biur oferuje swoim klientom taka możliwość. Wówczas otrzymamy gotową umowę do domu i będziemy musieli ja podpisać w obecności kuriera.

Podczas wizyty w biurze maklerskim musimy posiadać przy sobie dowód osobisty, oraz numer identyfikacji podatkowej- NIP. Zostaniemy również poproszeni o podanie danych właściwego dla nas Urzędu Skarbowego. W toku wypełniania wszystkich dokumentów otrzymamy również do wypełnienia ankietę pomagającą w określeniu poziomu naszych wiadomości z zakresu inwestycji giełdowych.

Wszelkie operacje giełdowe będziemy mogli rozpocząć po weryfikacji konta oraz przelaniu środków finansowych na rachunek maklerski.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Pobierz aplikację

Giełdomat jest dostępny na urządzenia mobilne – pobierz aplikację na iOS lub Androida:

giełdomat w google play giełdomat na iphone giełdomat na komputer

Kontakt

Jesteśmy dla Ciebie dostepni, jeśli masz pytania, napisz do nas:

kontakt@gieldomat.pl

+48 61 624 77 99