Nowy system informatyczny na GPW - UTP - korzyści dla inwestorów

Wprowadzenie nowego systemu informatycznego na rodzimej giełdzie było wielokrotnie odsuwane w czasie, jednak system UTP został w końcu wdrożony i zyskuje coraz więcej zwolenników.


Ultraszybka platforma UTP od dnia 15 kwietnia 2013 r. zastępuje swojego poprzednika system WARSET, działający na parkiecie od 2000 r. i ma być jednym ze sposobów na spełnienie standardów największych światowych parkietów.


Co zmieni UTP? Jakie korzyści odczują inwestorzy?


Pierwszą i znaczną korzyścią przejścia na UTP jest duże zwiększenie możliwości systemu Jedną z największych korzyści, którą odczują inwestorzy jest zwiększenie ilości obsługiwanych operacji w ciągu sekundy.. Taka zmiana ma na celu nie tylko dorównanie światowym standardom (inne giełdy od dłuższego czasu korzystają z UTC) , ale również ma z czasem doprowadzić do znacznego wzrostu płynności na rynku oraz obniżenia kosztów zawieranych transakcji.
Kolejną ważną korzyścią jest otworzenie rodzimym inwestorom dostępu do handlu wysokich częstotliwości HFT. Poza tym system pociągnie za sobą szereg istotnych zmian m.in.:

  • znaczne rozszerzenie listy typów dostępnych zleceń,
  • zmianę ważności zleceń,
  • nowy segment rynku SAR (System Animatora Rynku)

UTP daje nowe możliwości, zapewnia szybkość oraz znosi ograniczenia dotyczące ilości składanych zleceń. Dla porównania wcześniejszy system Warset był w stanie obsłużyć maksymalnie 850 zleceń/ sekundę, a UTC jest w stanie wykonać ok. 20 tyś operacji w tym samym czasie, co daje o wiele większe możliwości.Dzięki dotarciu na polskie parkiety UTC w końcu inwestorzy będą mogli korzystać z narzędzi dostępnych na całym świecie od dobrych kilku lat, a u nas niestety nieosiągalnych ze względu na zbyt małe moce przerobowe systemów komputerowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wprowadzenie UTC na naszą giełdę znacznie zwiększy zainteresowanie zagranicznych graczy naszym rodzimym parkietem.

 Na wprowadzeniu systemu najbardziej skorzystają gracze krótkoterminowi, którzy na pewno sporo zarobią na dziennych wahaniach kursów, inaczej ma się sytuacja graczy indywidualnych, dla których zbyt duża ilość zleceń wysokiej częstotliwości może powodować pewne zagrożenie. Po wprowadzeniu UTC sytuacja inwestorów średnio i długoterminowych praktycznie pozostanie bez zmian. Znaczna szybkość transakcji nie wpłynie znacząco ni ich dochody, jednak wszyscy niezależnie od typu strategii inwestycyjnej skorzystają na zwiększeniu płynności finansowej rynku oraz podniesieniu atrakcyjności naszej gospodarki.

Dzięki temu systemowi przestaniemy odbiegać technologicznie od reszty świata i będziemy mogli korzystać z takich samych instrumentów, jak gracze w Londynie,
Nowym Yorku czy Paryżu-, co jest niewątpliwie znacznym krokiem na przód i rodzi duże możliwości.

image by OTA Photos

1 komentarz

  • sn.im powiedział

    Bardzo ciekawy artykul. Zapisalem twoj blog w ulubionych.
    Teraz bede tu zagladal czesciej. Powinienes jedynie zmienic grafike poniewaz ta wyglada troche nieprofesjonalnie.

Dodaj komentarz

Pobierz aplikację

Giełdomat jest dostępny na urządzenia mobilne – pobierz aplikację na iOS lub Androida:

giełdomat w google play giełdomat na iphone giełdomat na komputer

Kontakt

Jesteśmy dla Ciebie dostepni, jeśli masz pytania, napisz do nas:

kontakt@gieldomat.pl

+48 61 624 77 99