Dlaczego drobni inwestorzy najczęściej tracą na giełdzie?

Jednym z najczęstszych powodów straty kapitału na giełdzie w przypadku drobnych inwestorów jest gra na samą intuicję. Inwestor sądząc, że nie ma wielkiej kwoty postanawia na początek kierować się własnymi przeczuciami (często mylnymi), a opracowanie własnej strategii oraz grę opartą na dokładnej analizie odkłada na lepsze czasy, kiedy już wystarczająco dużo zarobi, jednak ten moment może nigdy nie nastąpić.

Bez względu na inwestowane sumy należy zawsze brać pod uwagę wszelkie zachowania rynku, najlepiej przy pomocy wielu wskaźników, które pomogą określić nie tylko obecną sytuację na rynku, ale również pomogą trafniej określić optymalny moment zakupu lub sprzedaży instrumentów finansowych.
Decydując się na grę na giełdzie inwestor jest przekonany o własnym szczęściu i najczęściej to powoduje znaczne straty. Zbytnia pewność siebie w połączeniu z lenistwem i brakiem dyscypliny prowadzi najczęściej w złym kierunku. Aby tego uniknąć osoby wiedzące o własnej skłonności do ryzykownych zachowań powinny się dodatkowo zabezpieczyć i grać w oparciu o handel automatyczny, który pozwoli wychwycić wszystkie korzystne sytuacje rynkowe oraz uchroni przed decyzjami będącymi bezpośrednim zagrożeniem dla naszego portfela.

W przypadku każdego inwestora dużym przeciwnikiem na drodze do osiągnięcia zysków jest również złudna nadzieja powodująca, że bagatelizuje on ewidentne straty i ślepo wierzy, że trend się odwróci, jednak, kiedy to nastąpi może być już za późno.
Drobni inwestorzy często nie mają pojęcia o dostępności różnych metod inwestycyjnych i dostępności narzędzi znacznie ułatwiających podejmowanie decyzji oraz odczytywanie informacji płynących z rynku.

Drobni inwestorzy najczęściej nie mają również dostatecznej wiedzy o inwestowaniu i także tutaj należy doszukiwać się przyczyny ich problemów z osiągnięciem zysków. Często ulegają emocjom, zarówno tym wynikającym z trafnie podjętej decyzji, jak i tym mniej przyjemnym związanym ze stratą kapitału. Często poprzez brak doświadczenia pozwalają sobą manipulować i opacznie rozumieją rady oraz sugestie innych. W tym przypadku również dominuje popyt stadny, czyli podejmowanie decyzji na podstawie przeczytanego wpisu na blogu czy usłyszanej od znajomego sugestii, bez własnej i przemyślanej strategii oraz zastanowienia. To, że znaczna część inwestorów ( najczęściej również początkujących) podąża obraną drogą nie znaczy, że wszyscy mają od razu na nią wejść i lepiej myśleć samodzielnie w oparciu o analizę rynku.
Ciągła walka z rynkiem i podążanie drogą polegającą na kupowaniu w czasie szczytów oraz sprzedaży podczas dołków prowadzi najczęściej do klęski. Warto pamiętać, że każdy inwestor kiedyś zaczynał, jednak niewielu dorobiła się na giełdzie majątków. Ci, co się ich dorobili zawsze posiadali dobre strategie i myśleli perspektywicznie. Inwestorzy postępujący odwrotnie często przekonywali się natomiast, że giełda to nie kasyno i nie ma na niej miejsca na brawurę oraz kroczenie po omacku.

Straty drobnych inwestorów giełdowych są często również powodowane poszukiwaniem informacji i wiedzy na temat inwestowania w złych źródłach. Korzystając z forum internetowego inwestor nie jest w stanie przewidzieć, kto daje mu złote rady i jak one wpłyną na jego kapitał. Poszukując wskazówek na temat sposobów inwestowania konieczne jest korzystanie z pomocy ekspertów oraz narzędzi przeznaczonych do ułatwiania dokonywania inwestycji. Wielu inwestorów odrzuca możliwość korzystania z automatycznych programów do tworzenia własnej strategii oraz wcielania jej w życie z powodu przekonania, ze takie narzędzia są przeznaczone dla „dużych” i doświadczonych rekinów giełdowych obracających wielkimi kwotami, a nie tylko ich ułamkową wartością. W rzeczywistości systemy jak np. Giełdomat znacznie podnoszą prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku ze względu na liczne możliwości analizy rynku oraz dobór własnej strategii inwestycyjnej zgodnej nie tylko z charakterem inwestora, ale również z jego oczekiwaniami. Obsługa takich programów jest bardzo prosta i nawet osoba słabo znająca się na nowościach techniki świetnie poradzi sobie z ich obsługą. I nie ma tutaj absolutnie znaczenia czy inwestujemy 1000 czy 100 000 zł. Niezależnie od tego, jaką kwotą dysponujemy zysk lub strata wyrażone w procentach będą takie same.

image by Tax Credits

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Pobierz aplikację

Giełdomat jest dostępny na urządzenia mobilne – pobierz aplikację na iOS lub Androida:

giełdomat w google play giełdomat na iphone giełdomat na komputer

Kontakt

Jesteśmy dla Ciebie dostepni, jeśli masz pytania, napisz do nas:

kontakt@gieldomat.pl

+48 61 624 77 99